Çarşamba, Mayıs 22, 2024
No menu items!
İzmir Drone Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimi
Ana SayfaBilgisayarLAN (Local Area Network) Nedir?

LAN (Local Area Network) Nedir?

Bir gün vardı, ki her evde, her ofiste ve her çok yönlü yerde gördüğümüz bir şey kablolu bağlantı olarak biliniyordu. Ancak artık günümüzde, kablolu bağlantının daha küçük, daha hızlı ve daha gelişmiş bir varyasyonu olan Yerel Alan Ağı (LAN) halen her yerde günlük hayatımızın bir parçası haline geliyor. LAN nedir? Nasıl işler? Bu makalemizi okuyarak bunlara cevap bulacaksınız!

1. LAN (Yerel Alan Ağı): Tanım ve İşlev

Yerel Alan Ağı, yerel bir bilgisayar ağının şehir içi veya küçük bir bölgedeki uygulamalar için genellikle etki alanı olarak ortaya çıkmasıdır. Yerel ağlar, bilgisayarların birden çok kişi tarafından kullanılmasını ve kullanıcılar arasında paylaşılan veri akışını sağlamak için tasarlanır. Durumları değiştiğinde, paylaşılan veri veya sistemler aracılığıyla değişebilir.

Yerel ağlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer teknolojik cihazlar arasında bağlantı sağlamak için kabloları kullanabildiği gibi, kablosuz olarak da haberleşebilir. Aynı zamanda, yerel ağlar, bağlantılı cihazlar arasındaki veri akışının yönetimini ve kontrolünü sağlamak için özel ekipmanlar kullanılabilir:

 • Modemler : Bağlanan ağlar için erişim noktasını sağlar.
 • Kablosuz AP (Erişim Noktaları) : Kablosuz bağlantılar için gerekli donanım.
 • Routerlar : Bir ağ içinde trafik yönetimi ve uzak ağlara bağlantıları sağlar.

2. LAN Nedir? Avantajları Nelerdir?

Kısaca Local Area Network (LAN) olarak bilinen, birbirine şekilde bağlanmış bilgisayar sistemi. Bu, kablolama üzerinden iletişim kurmak için kullanılan “Kişisel Alan Ağı” anlamına gelir. LAN birbirine bağlı cihazlar arasında küçük bir ağ çeşididir.

Küçük işletmeler ve evler dahil olmak üzere, LAN kabloluyağlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Her LAN, bir veya daha fazla alan ağ oluşturmak için etkili bir yönetim aracıdır. Avantajları aşağıda ele alınmıştır:

 • LAN ile kolay ve hızlı erişim sunmak.
 • Kabloluyağ üzerinden verimli aktarım sağlamak.
 • Kurulumu kolaydır.
 • Kablolu yağsız kablolama için daha ucuz.
 • Geniş kapsamlı ağlarda iyi uygulanabilir.

Bir LAN “Kabloluyağ” veya “Kablosuz Yol” kullanarak cihazlar arasında bağlantı oluşturmak için kullanılır. LAN, genelde en az 2 ağ arasındaki bağlantıyı kurmak için kullanılır. Tüm LAN’ların, işletmeler veya evlerdeki birbirine bağlı her cihaz arasında veri aktarımı sağlamak için iyi bir veri transferi hızı olduğu açıktır.

3. Profesyonel Yaşamda LAN’lar

Ağlar, özellikle profesyonel local area networks (LAN), bir günümüzün profesyonelleşmiş hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bir dakika içerisinde çalışma, iletişim ve eğitim gibi çoklu uygulamaların hepsi için bir ağ gerekiyor. Yoğun kullanımının yanı sıra, bir profesyonel yaşam içinde, bu tür ağlar aynı zamanda yakın aralıkların anlık veri paylaşımını sağlamak için ideal bir ortam oluşturur.

Bir ağı etkili bir şekilde yönetmek için, LAN Yöneticinin bazı temel yetenekleri olmalıdır. Buna ağ oluşumu, yedekleme ve güvenlik gibi önlemleri ayarlamak dahildir. Ağın sürekli verimli çalışması için güncelleme ve bakımlar da AN’ları hızla değişen şartlar için uygulanmalıdır. Ağ konfigürasyonunu geliştirmek için, veri aktarımının bilinçli bir şekilde optimize edilmesi de başarılı LAN’lar için önemlidir:

 • Veri aktarımıyla ilgili mevcut durumu değerlendirin.
 • Ana özellikleri ayarlayın. (Mesafe, hız, güvenlik vb.)
 • Uygun cihazları seçin.
 • Aktarım sürelerini tarayın.
 • Performansa yönelik yedekleme önlemleri alın.

4. Kurulum ve Yönetim: Network İşletim Sistemine Geçiş

Network İşletim Sistemine geçiş işlemi oldukça zorlu bir süreçtir. Öncelikle, ön yüklemeler ve bağlantılar yapılmalıdır. Bu noktada özellikle ön yükleme esnasında donanım ve sistem araçlarının doğru yönetiminin sağlanması son derece önemtir. Aşağıdaki bileşenlerin kurulumu işlevselliği sağlayacak şekilde ve düzgün olarak yapılmalıdır:

 • Ağ aygıtları
 • Donanım aygıtları
 • Bağlantılar
 • Kullanıcı erişimi
 • Sistem güvenliği ve sızma testleri

Sonrasında, ayarlar ve sistem hizmetleri uygun şekilde yapılandırılmalı ve düzgün kurulduktan sonra kontrol edilmelidir. Uygun hizmetler ve bileşenler, bağlantılar ve güvenlik araçları yükleme ve yönetme işlemleri bu aşamayı tamamlamak için gerçekleştirilmelidir.

Hepimiz ağ teknolojilerinin her alanında kendimizi geliştirmek için çabalarken cihazlarımız birbirine bağlanmadan hareket etmek oldukça zor. İşte bu noktada LAN devreye giriyor. Artık güvenli bir network ortamında çalışmanın sağladığı açık değişim, genişletilmiş veri toplama, arşivleme, ortak paylaşım ve hareket etme yetenekleri sizleri bekliyor. Yeryüzündeki o küçük yerleriniz hereketli, verileriniz ksidesiz, size hizmet eden kablosuz bir ortam oluşturmanın zamanı geldi. Her şeyin arasından çıkıp LAN ile tanışmaya hazır mısınız?

İLGİLİ BAŞLIKLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Popüler

Son Yorumlar