Pazar, Haziran 23, 2024
No menu items!
İzmir Drone Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimi
Ana SayfaDoğaDeprem Çantası İçinde Mutlaka Olması Gerekenler

Deprem Çantası İçinde Mutlaka Olması Gerekenler

Depremler gibi doğal afetler çok kötü sonuçlar doğurabilir. Ancak,kontrollü bir biçimde yapılacak hazırlıklarla böyle afetlerden etkilenmeden kurtulmaya çalışmak mümkündür. Bu makalede, deprem durumunda içeri alınması gereken önemli eşyaları, ‘Deprem Çantası’ olarak adlandırılan bir çanta içinde saklamamızın önemini ele alıyoruz. Bir kaza anında korunmak için sadece malzemelerin hazırlanması yeterli değildir; buna ek olarak, bunların nerede ve nasıl saklanacağı da önemlidir. Bu makalede, kapsamlı bir deprem çantası hazırlarken hangi malzemelerin öncelikle alınması gerektiği hakkında önerilerde bulunacağız.
Deprem Çantası İçinde Mutlaka Olması Gerekenler

1. Deprem Çantası Olmazsa Olmazı: Güvenlik ve Rahatlık için

Deprem çantası, pek çok kişinin depreme hazırlıkta kullandıkları önemli bir araçtır. Güvenlik ve rahatlık arayanlar için, deprem çantasının olmazsa olmazları şunlardır:

 • Önemli Belgeler: Deprem anında gerekli evraklar yakın arkadaş ve akraba adresleri, özel tıbbi bilgiler gibi evinizdeki önemli belgeleri deprem çantası içerisine almanız çok önemlidir.
 • Tıbbi Malzemeler: Deprem çantası, her türlü ilk yardım malzemesini içermelidir. Bandaj, antiseptik merhem, apça, mineral su, göz bandajı, kalın pamuk gibi önemli malzemeler, olur vakitsiz enkazda kurtarma çalışmalarında çok yararlı olacaktır.
 • Mülkbelgi: Ev sahibinin adına kayıtlı çoğu belge, özellikle mülkbelge deprem çantasının içerisine koyulmak şarttır.

Elinin altında bulunabilecek bir deprem çantası, önceden hazırlanarak olası bir felakette kaybolan ev ve diğer hesaplarının önüne geçilebilir. Güvenli ve rahat bir yaşam için, evinizin önüne geçmek için deprem çantası olmazsa olmazınız olmalıdır.

2. Deprem Çantasını Doğru Hazırlamak için Gerekli Eşyalar

Bir deprem çantası hazırlamak hayat kurtarabilir. Bir kişinin acil durumda her şeye sahip olması gerektiği için doğru eşyaları seçmek önemlidir. Bu eşyalar yardımcı olacak veya kurtarma çalışmalarında kullanılabilir, ancak bir deprem çantasının ne içerdiği kişiye göre değişebilir. Burada, pahalı olmayan yerli topluluklar için yeterli eşyaları seçmeye yardımcı olacak bir liste sıralanmıştır:

 • Değiştirilebilir kutu flamaları
 • Şarjlı ateş çakma cihazı
 • İlk Yardım Çantası
 • Çim biçme makası
 • Kâğıt haritanın çantası
 • Yedek barınma ekipmanı
 • Su temizleme seti
 • Yedek çöp torbası
 • Su geçirmez çanta

Hem aciller, hem de depreme hazırlık açısından önemli bir başka konu beslenmedir. Halkın yaşamını sürdürmesi için çeşitli gıdaları da deprem çantasında taşımak çok önemlidir. Konserve yiyecekler, yogurt, kıvamda gıdalar, tahıllar ve su gibi mümkün olan en güvenli bileşenleri seçmek, duruma göre ömrü uzun olan gıdalar bireylerin hayatta kalmasını sağlayabilir.

3. Güvenli Geçmeyi Destekleyen Hızlı Müdahale Eşyaları

Başarılı bir güvenli geçiş tasarımınız için önemli olan beş temel unsurun üçüncüsü olan hızlı müdahale eşyalarını karantina etmek oldukça önemli. Bu eşyaların güvenli geçiti desteklemesi temel amaçları arasında mutlaka olmalıdır.

Güvenli geçite destek veren hızlı müdahale eşyaları arasında;

 • Elektronik güvenlik sistemleri
 • Güvenlik kapıları
 • Hızlı önlem alma yöntemleri
 • Yüksek çözünürlüklü güvenlik kameraları
 • Elektronik güvenlik bölümlemesi
  • Bunların çoğu, kritik güvenli geçiş alanlarını ve giriş-çıkış noktalarını önemli ölçüde destekleyen ve güvenliği arttıran çözümler sunar. Örneğin, hızlı önlem alma yöntemleri vardır ki, bir giriş-çıkış noktasında uzun süredir oturmak gereksinimi olmadan hızlı ve kolay bir şekilde giriş-çıkış yapılmasını sağlar. Ayrıca, hareket ve yabancı maddelerin noktadan noktaya taşınmasını izlemek ve önlemek için kritik uygulamalarda kullanılması gereken güvenlik kapıları da kullanılabilir.

   4. Deprem Çantasında Kalıcı Rahatlık ile Güvenli Geçin

   Deprem çantası, depremlerde hayati öneme sahip önlemlerden biridir. Elinizde olması gereken bazı önemli nesnelerin yanı sıra, düşme ve patlamaların büyük hasarları önceden engellemek için muazzam bir faydanı vardır. Deprem çantanız, evinizin her köşesine asılı olmalıdır – sarsıntıların sırasında kolayca erişebileceğiniz bir konumda olmalıdır.

   Deprem çantanız, her üyenin gereksinimlerinin karşılanması için her zaman hazır tutulmalıdır. Aşağıdaki önerilere dikkat edin:

   • İlkyardım malzemeleri : Kalp krizi, epilepsi nöbeti, yaralanmaların kanamaları önlemek için ilkyardım malzemelerini içermeli. Örneğin; Bandajlar, sargı bezleri, yara merhemi ve güvenli bir mikrop atışı silahı ve çoğu kesici aletleri.
   • Yedek Gıda ve Su : Esansiyel besinler, kişisel önlemler ve tatlı sular deprem çantanızda bulunmalıdır. Deprem öncesi, geleneksel besinlerin çok fazla erişilemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.
   • Kişisel önlemler : Deprem çantanızınızda birkaç kişisel önlemler olmalıdır. Bu arada, sigara tüketiminin, sağlık nedenleri nedeniyle vazgeçilmesi tavsiye edilir.
   • İletişim Aletleri : Yerden bağlanamaz ise, telefonlar, röleler ve mobil cihazlar deprem çantanızda olmalıdır. Başkalarıyla iletişim kurmak, kurtarma birimlerini ve kayıplar hakkında bilgi almak için önemlidir.

   Her şeyden önce, depresyon çantası, sizi destekleyecek ve güçlendirecek her şeye sahiptir. Depresyon çantanızı doldurmak için elinizdeki tüm çaresizliği fırsata çevirmeniz anlamına geliyor. Başaracağınıza olan inancınızı korumaya çalışın ve tüm maddi ve manevi çabalarınızla deprem çantasının içindeki her şeyi yapın. Sağlıklı, güçlü, mutlu, sağlam bir hayata geçmeye devam edin.

İLGİLİ BAŞLIKLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Popüler

Son Yorumlar