Çarşamba, Mayıs 22, 2024
No menu items!
İzmir Drone Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimiİzmir Emlak Çekimi

Django Nedir

Django, çok yönlü bir web kodlama dili olarak karşımıza çıkıyor. Web programlamanın ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım olarak kullanılan bu uygulama Python diline dayanmaktadır. Ücretsiz olmasının yanı sıra Django’nun çok kullanışlı ve çok yönlü anlamda kullanılabiliyor olması da popülerliğini arttırmaktadır. Django ile nasıl çalışacağınızı anlamak için sizlerle bugün ” Django Nedir” sorusunu cevaplamaya hazırız.

1. Django’nun Gizemleri: Nedir?

Django, özellikleri ve kullanım alanlarıyla mükemmel bir modern çerçeve olan Python programlama dilinden yararlanan bir web geliştirme çerçevesidir. Django, büyük verileri işleme ve yönetme, bağlantılar ve sorgular oluşturma, hızlı bir şekilde MongoDB veya MySQL gibi veritabanlarından kaynak alma, dinamik web sayfaları oluşturma ve arama altyapısını web’e taşıma gibi web uygulamalarının geliştirilmesi için kullanılır.

 • Güçlü mimari: Django, kullanımı oldukça kolaydır ve özelleştirilebilirdir. Django, arka planda gelişen veritabanı kullanabilmektedir.
 • Güvenlik sistemi: Django’da mevcut olan genel güvenlik duvarı (security wall), her türlü kötü niyetli saldırılara karşı uygulama servislerine oldukça iyi bir koruma sağlamaktadır.

Bolca özelleştirme seçeneği sunan Django, geliştiricilerin ihtiyaçlarına göre yapılandırılmış bir geliştirme platformudur. Geliştirinin ne zaman, ne şekilde ve nerede gerekli olduğuna bakılmaksızın, programlama çerçevesi, her türlü geliştirici odaklı çözümleri ve pratik çözümleri sunmaktadır.

2. Django İçin Yetenekleri Keşfedin

Django, Python Programlama Dili tarafından kullanılan gelişmiş bir web geliştirme çerçevesidir. Django’yu çok kullanışlı ve anlaşılabilir kılarak web geliştirmeyi kolaylaştıran özellikleri ile tanıdığımız için öne çıkıyor. Django’yu geliştirenler, sundukları kaliteli bir ürünle kolayca uygulamalarınızı ve web sitelerinizi baştan yaratmanızı sağlayan yardımcı araçlar sunuyor.

Django ile kullanılabilecek yetenekler saymakla bitmez. İntegre özellikler olarak;

 • Usability: Kullanıcı arayüzleri oluşturmak ve kullanıcı deneyimini artırmak için Django’nun bileşenleri
 • Data Modeling: Verilere hızlı ve güvenli erişim kazanmak için erişim modelleri, değiştirme ve veritabanı modelleri.
 • Security: Django’nun güvenlik ilkeleri ve koruma modelleri.

Gelişmiş yetenekleri arasında;

 • ORM (Object Relational Mapper): Veritabanı işlerinde Django’nun sunduğu özel relasyonel nesne yönlendiricisi.
 • Templates: Django’nun değiştirme özelliğine sahip şablonları.
 • REST APIs: Django ile istemci ve sunucu arasındaki verileri alışverişi sağlayan RESTful API oluşturmak.

3. Django Rulo’suyla Web Uygulamalarına Hayat Vermek

Django, web uygulamaları geliştirmeleri kolaylaştıran ve kullanıcı dostu bir açık kaynak Python kütüphanesindir. Django, geliştiricilerin basit olmayan, karmaşık uygulamaları oluşturmalarına olanak tanırken, karmaşık veri modellerinin, kaliteli API’lerin ve başlangıç web sayfalarının hızlı ve kolay yaratılabilmesine yardımcı olur. Projeleri hızla başlatıp çalışmaya başlamanıza, boş zaman kaybı yaşamadan çok daha hızlı özelleştirme imkanı verir.

 • Django ile optimize edilebilir ve kalıcı web siteleri oluşturmak
 • Sanal platformlarda uygulama oluşturmak
 • Veritabanına dayalı web uygulamaları oluşturmak
 • Gelişmiş HTTP ile ilgili kullanıcının başını şişirmek

Django, başka işleri yapma zahmetine girmeden geliştiricilerin tam anlamıyla kontrollü ve esnek web projelerinde çalışmalarını sağlar. Geliştirici, genellikle Django ile depolanmış verileri özelleştirmek ve görüntülemek için kullanılacak özel şablonlarını ve mimariyi oluşturur. Django ile web uygulamalarına hayat verirken özelleştirmeyon, kontrolünüze ve doğruluğuna inanarak oluşturulan web sayfalarını statik duruma getirebilirsiniz. Yönetici arabirimleri sayesinde verilere erişim ve kullanıcıların veri düzenlemelerini kolaylaştırmak mümkündür.

4. Django Kullanarak Güvenli ve Esnek Çözümler Elde Etmek

Modern Web Uygulama Geliştirme İçin Django

Özellikle modern web uygulama geliştirme alanında, en çok tercih edilen Python tabanlı kullanılabilir frameworklardan bir tanesi, Django’tur. Django ile desen ve temsili kod kalıpları ile sürekli kod yazma zorunluluğunu ve çoğu durumda belirleyici yaklaşımların uymasını gerektirme konusunda özgürlük sağlar.

Django uygulama geliştirmek için çok güçlü ve sağlam bir seçenektir. Web tabanlı uygulamalarınız için size kapsamlı bir yapı ve yöntemler sunacak yüksek kalitede temelli bir kod kütüphanesi, arayüz ve çok yeni özellikler sunmaktadır. Yeni özellikler ve widgets eklenmesinin yanı sıra, Django’yu özelleştirmek de kolaydır. Bu, uygulamanızın esnek bir şekilde özelleştirilebilmesinin yanı sıra, zaman içinde güvenli olmasını da sağlar. Django, yaygın olarak kullanılan, kolay öğrenilebilen ve son derece yüksek yüksek kaliteli web geliştirme aracı olan Django’yu keşfetmek sizin elinizde. Güç kazandıran ve veri tabanı işlemeyi en aza indiren Django, web dünyasına farklı bir soluk getiriyor. Kaşınmayın ve Django’yu kullanmaya başlayın!

İLGİLİ BAŞLIKLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Popüler

Son Yorumlar